MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W LIPCOWYM „działkowcu”

04 05 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2018 | ROŚLINY OZDOBNE

ZASKAKUJĄCE JEŻÓWKI
dr Marzena Parzymies, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Te piękne byliny ogrodowe mają wiele odmian, które zachwycają pięknymi barwami i niezwykłymi kształtami. Trudno się w nich nie zakochać! Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) tworzy kępy dorastające nawet do 150 cm wysokości.  .

Koszyczkowate kwiatostany, w których wypukłe oczko przypomina kolce jeża, otoczone są płatkami barwy fioletoworóżowej. Od pewnego czasu jednak jeżówkami zainteresowali się także hodowcy, dzięki czemu powstało wiele nowych, wręcz zaskakujących odmian. Proste i niezwykłe Uwagę zwracają odmiany w ciepłych, żywych kolorach, które z daleka widoczne są na rabatach. Należą do nich m.in. 'Julia' o pomarańczowych płatkach, ogniście czerwona 'Tomato Soup', ciemnoczerwona 'Firebird', lub 'Hot Lava' o mocno czerwonych płatkach .
  (...)


20 21 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2018 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
GDZIE STRUMYK PŁYNIE Z WOLNA
mgr Marta Szczęsny-Muciak, architekt krajobrazu 

Spokojny ruch wody, wydającej delikatne szmery i pluski o przybrzeżne kamienie uspokaja i relaksuje. Strumyki mogą być uzupełnieniem małych działek i ogrodów. Powinny być starannie zaplanowane. Ważny jest zarówno kształt koryta oraz    ... 

skąd i dokąd strumyk płynie. Istotny jest też dobór odpowiednich kamieni, roślin, pomp i filtrów. Szumiący strumień to nie tylko dekoracja, czy element relaksujący, ale także ważna część ekosystemu. Jest bardzo korzystny dla bioróżnorodności (przyciąga owady i ptaki, odwiedzają go drobne ssaki i płazy) i łagodzi mikroklimat. Woda w strumieniu ulega naturalnemu oczyszczaniu i natlenianiu, dlatego wprawiona w ruch zapobiega rozwojowi glonów i larw komarów oraz tworzy lepsze warunki dla życia ryb. Krok po kroku Najwydajniejszą technologią dla strumyków jest obieg.(...)
 


28 29 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2018 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
OGRODOWA MODA
mgr Tomasz Ciesielski, fotograf i ogrodnik        

  Wystawa Chelsea Flower Show 2018 jak zwykle zaskakuje i podpowiada ogrodowe trendy. Co dominowało na tegorocznej edycji? Co warto podpatrzeć? Jak co roku w maju wystawa Chelsea Flower Show w Londynie przyciąga wielu
.   .

zwiedzających, pragnących podpatrzeć najnowsze trendy. To już 106. edycja najważniejszej na świecie wystawy ogrodniczej. Jest kilka motywów przewodnich, wyznaczających obecne trendy. Choć nie zawsze są przykłady do skopiowania „żywcem", warto jednak zainspirować się nimi w naszych ogrodach i działkach. Każdy znajdzie w nich coś dla siebie. Pamiętajmy o zapylaczach! Ważną regułą staje się uwzględnienie w kompozycjach roślin przyjaznych owadom zapylającym. To trend, który zaznacza się już od wielu lat, z myślą o wprowadzaniu do ogrodów bioróżnorodności. Kuklik.  (...)


34 35 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2018 | W SADZIE
 
ŚLIWY
mgr Agnieszka Głowacka, IO w Skierniewicach

Owoce te są bogate w cukry, zawierają stosunkowo dużo potasu, magnezu, wapnia i fosforu, a także witaminy głównie z grupy A i B1. W ich miąższu jest sporo błonnika, pektyn, garbników, enzymów i substancji aromatycznych. Do tego .

są atrakcyjne i smaczne. Warto je mieć we własnym ogródku... Śliwa jest gatunkiem średnio wytrzymałym na mróz. W czasie surowych zim (poniżej -30°C) przemarza. Czasami uszkodzenia mrozowe są widoczne w postaci spękań kory na pniach. Najczęściej jednak uszkadzane są pąki kwiatowe i kwiaty. Śliwy kwitną zwykle w trzeciej dekadzie kwietnia, a więc w okresie, gdy ryzyko przymrozków jest dość wysokie. Ze względów termicznych najlepiej uprawiać śliwy w południowo-zachodniej Polsce, gdzie zimy są stosunkowo łagodne, a okres wegetacji długi. Wybierając jednak (...) 


38 39 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2018 | TEMAT MIESIĄCA
 
ROŚLINY DLA RELAKSU
dr Anita Schroeter-Zakrzewska, Uniwersytet Przyrodniczy  w Poznaniu

Istnieje wiele roślin, których sąsiedztwo zapewnia szczególny wypoczynek – sprzyja relaksacji, poprawia samopoczucie poprzez zapach, kolor, dźwięk, fakturę. Warto je mieć i umiejętnie komponować, dzięki czemu nawet na niewielkiej   
.   

przestrzeni można stworzyć miejsce, które wprowadzać nas będzie w błogi nastrój poprzez działanie na nasze zmysły. Na świecie, jak również w Polsce, powstaje coraz więcej ogrodów sensorycznych, nazywanych też ogrodami zmysłów. Wpisują się one w zakres hortiterapii (ogrodoterapii), czyli metody leczenia wykorzystującej rośliny i ogrody. Hortiterapia, zarówno czynna, jak i bierna, o której coraz więcej słyszymy, może przyczynić się do pobudzania naszych wszystkich zmysłów. Poprzez dobór odpowiednich gatunków, przebywając we własnym ogródku, możemy poprawić.(...)


64 65 DZ07DZIAŁKOWIEC | 07’2018 | ZDROWIE
 
UFF, JAK GORĄCO...
lek. med. Jolanta Wacławek

Jak zdrowo przeżyć na działce lub w ogródku w upalne dni? Lato w pełni, świeci słońce, jest ciepło, czasem nawet bardzo gorąco. Choć czekamy na takie dni, to czy zawsze wiemy, jak postępować, aby upał nie „wyrządził nam szkody"? . 

Ostrożnie ze słońcem Jeśli mamy kłopoty ze zdrowiem (np. choroby serca lub inne przewlekłe schorzenia), to przy dużych upałach zastanówmy się, czy musimy w takim dniu wychodzić z domu. Jeśli tak – zaplanujmy dzień w taki sposób, by godziny południowe, gdy słońce grzeje najbardziej od 11 do 15, spędzić w miejscu, które jest zacienione. Ubiór na upał Załóżmy lekkie przewiewne ubrania z naturalnych tkanin – uchronią nas przed przegrzaniem i zapoceniem. Latem najlepiej sprawdzają się ubrania z tkanin jasnych, przepuszczających powietrze (len, bawełna). Powinny być  (...)

 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

lipiec 2018
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,