MIESIĘCZNIK - NUMER BIEŻĄCY

W CZERWCOWYM „działkowcu”

04 05 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2018 | ROŚLINY OZDOBNE

NIEZAWODNE LILIOWCE
dr hab. Piotr Muras, UR w Krakowie, mgr H. Grzeszczak-Nowak, Arboretum w Wojsławicach

Liliowce to mało wymagające, odporne i długowieczne byliny, a ich odmiany urodą dorównują nawet liliom! Niewiele jest w naszych ogrodach roślin, które zyskałyby w ostatnich 30 latach tak ogromną popularność jak liliowce. Nazywane są   

też „pięknościami dnia", gdyż botaniczna nazwa Hemerocallis pochodzi od greckich słów hemera – dzień oraz kallos – piękność. Wiąże się to z faktem, że pojedynczy kwiat liliowca żyje tylko jeden dzień! Mimo to są to rośliny niezwykle długowieczne, np. w Arboretum w Wojsławicach rosną 100-letnie kępy liliowca rdzawego. Te niezwykłe byliny pochodzą z Azji Wschodniej i stamtąd trafiły do Europy. Niezwykła uroda
Kwiaty liliowców mają bajeczną kolorystykę – od białej do prawie czarnej, przez różnorodne żółcie, czerwienie, brązy i barwy pośrednie – z oczkiem lub bez – .
(...)

18 19 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2018 | ROŚLINY OZDOBNE
 
TRAWA PAMPASOWA
dr Monika Henschke, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Ekskluzywna i piękna kortaderia pampasowa, zwana popularnie trawą pampasową, jest pożądana przez wielu użytkowników ogrodów. Jednak, jak przystało na „egzotyczny" okaz, ma swoje fanaberie i niełatwo ją zadomowić. Wśród wielu   .

traw spotykanych w ogrodach w klimacie umiarkowanym, trawa pampasowa (Cortaderia selloana) jest bezsprzeczną pięknością. Tworzy zwarte kępy liści, nad którymi unoszą się eleganckie, delikatne a zarazem okazałe kwiatostany. Jest to gatunek dwupienny, co oznacza że część roślin to okazy żeńskie a pozostałe – męskie. Te pierwsze mają kwiatostany bardziej okazałe. Wiechy dorastają do około 20–40 cm długości, mają piramidalny, regularny kształt, barwę srebrzystobiałą i zbudowane są z wielu rozgałęzień, dzięki którym są bardzo gęste. Wznoszą się ponad liśćmi we  (...)


20 21 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2018 | URZĄDZAMY OGRÓD
 
RÓŻE W TOWARZYSTWIE
mgr Elżbieta Filek, architekt krajobrazu

Są bez wątpienia królowymi ogrodów. Podziwiamy ich piękne kwiaty, często obdarzone wspaniałym zapachem. Ale jak je komponować, aby podkreślić ich urodę? Róża należy do najdłużej kwitnących krzewów ozdobnych. Odmiany powtarzające,   

kwitnienie kwitną z niewielką przerwą od końca maja do przymrozków. Aby wyeksponować ich piękno, róże zazwyczaj sadziło się na jednorodnych rabatach. Jednak teraz odchodzi się już od takiego sztywnego komponowania róż. W małych ogrodach nie ma często tyle miejsca, żeby stworzyć rabatę tylko dla róż. Łączymy więc róże z innymi roślinami ozdobnymi – krzewami liściastymi, iglastymi, bylinami i roślinami cebulowymi. Takie łączenie przynosi też spore korzyści. Po pierwsze rabata jest atrakcyjna od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet zimą (...)


32 33 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2018 | BUDUJEMY
 
DOMKI DLA DZIECI
mgr Marta Osowiecka, architekt

Domek do zabaw w ogrodzie to marzenie wielu dzieci, zwłaszcza w czasie długich letnich dni. Na szczęście nietrudno jest to marzenie zrealizować! Własny domek to dla dziecka świetne miejsce do zabaw z przyjaciółmi i skrywania swoich małych 

tajemnic. Domek warto dopasować do wieku dziecka i jego upodobań, ale też do warunków w ogrodzie lub na działce. W większym ogrodzie przydomowym może być nawet spory, ale na małej działce nie powinien przytłaczać wielkością otoczenia. To jest ważne Trzonem konstrukcyjnym mogą być też drzewa. Ich pnie powinny spełniać określone warunki odnośnie wieku oraz obwodu. Drzewa muszą mieć min. 50 lat, czyli ich obwód to wtedy ok. 130–150 cm. Na sztywno mocowane są do nich obejmy ze wspornikami. Na korze warto wcześ­niej podłożyć pod obejmy materiał (...)

 

38 39 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2018 | W SADZIE
 
MINIKIWI
dr hab. Piotr Latocha, SGGW

Owoce aktinidii ostrolistnej (Actinidia arguta), nazywane kiwiberry, a u nas często także minikiwi, robią karierę w całej Europie. Mają one podobną budowę do popularnych owoców kiwi, jednak są od nich mniejsze (wielkości orzecha włoskiego)

i mają cienką, jadalną skórkę. Swoją popularność zawdzięczają oryginalnemu smakowi oraz wszechstronnym właściwościom prozdrowotnym. Przy wszystkich zaletach owoców rośliny są bardzo wytrzymałe na mróz i z powodzeniem mogą być uprawiane w Polsce. Zalety owoców Owoce aktinidii wykazują wszechstronne działania prozdrowotne, które zawdzięczają wyjątkowo bogatemu składowi chemicznemu. Posiadają wysoką zawartość witaminy C (porównywalna lub wyższa od kiwi), ale są także dobrym źródłem witamin z grupy B oraz witamin E i K. Poza(...)

42 43 DZ06DZIAŁKOWIEC | 06’2018 | TEMAT MIESIĄCA
 
BYLINY NA DŁUGI DYSTANS
dr Urszula Puczel

Byliny, w odróżnieniu od większości roślin jednorocznych, mają stosunkowo krótki okres kwitnienia i zwykle kojarzą się z konkretną porą roku, np. typowo wiosenne, letnie lub jesienne. Jednak także w tej grupie można znaleźć gatunki o stosunkowo. 

długim kwitnieniu, lub też powtarzające kwitnienie. Warto je bliżej poznać i wprowadzić na rabaty. Z pewnością sprawdzą się w różnych kompozycjach i wydłużą ich atrakcyjność. Dyskretny urok Przez całe lato kwitnie krwawnik pospolity (Achillea millefolium). Dorasta do 70 cm wysokości i tworzy białe kwiatostany. I chociaż dziko rosnący gatunek nie każdego jest w stanie zachwycić, to odmiany ogrodowe o koszyczkach w kolorze czerwonym, karminowym, ceglastym i różowym, to prawdziwe odkrycie ostatnich lat. Zachwycają kolorami, obfitością kwitnienia.
 (...)

Przedwiośnie to znakomita pora na cięcie drzew i krzewów ozdobnych – jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze wykonane cięcie ma na celu poprawę kondycji roślin, podkreślenie ich naturalnego pokroju
 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_random_image/helper.php on line 85

KALENDARIUM

maj 2018
P W Ś C Pt S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Uprzejmie informujemy, że nasz serwis zbiera w sposób
automatyczny informacje i zamieszcza na
urządzeniach końcowych użytkowników pliki cookies.
Wydawnictwo "działkowiec" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Bobrowiecka 1,
00-728 Warszawa; tel. 22 101-34-00; fax 22 101-34-20
NIP: 525-22-10-030, REGON: 017220636; KRS 0000010992, kapitał zakładowy 120 000 zł,